دسته بندی نشده

تفاوت بین اینورتر خورشیدی و اینورتر UPS چیست؟

تفاوت بین اینورتر خورشیدی و اینورتر UPS چیست؟

ما میخواهیم با هم به بررسی این سوال بپردازیم که تفاوت بین اینورتر خورشیدی و اینورتر UPS چیست؟

به گزارش فرصت کیش، با افزایش تعداد وسایلی که در خانه نیاز به برق دارند، تامین برق دائمی مورد نیاز است. گاهی اوقات هیچ منبع برق ثابتی در دسترس نیست، به خصوص اگر از انرژی خورشیدی استفاده می کنید. برای اطمینان از اینکه دستگاه های الکتریکی همیشه برق دارند، دستگاه هایی مانند اینورتر UPS و اینورتر خورشیدی در سیستم PV خورشیدی شما نصب شده است. این دستگاه ها چیست و چگونه کار می کنند؟ واجب است قبل از خرید یو پی اس با این موارد آشنا شوید.
Inverter UPS مخفف عبارت Uninterruptible Power Supply است. همانطور که از نام آن پیداست، این دستگاه این دستگاه را قادر می سازد حتی در زمان قطع برق نیز کار کند. از طرف دیگر، یک اینورتر خورشیدی DC را به AC تبدیل می کند.

تفاوت بین اینورتر خورشیدی و اینورتر UPS چیست؟
یک یو پی اس که مخفف منبع تغذیه بدون وقفه است، هر گونه قطعی برق را هنگام روشن شدن دستگاه قطع می کند. این دستگاه های خاموش کننده عمدتاً در رایانه ها استفاده می شوند. اگر کامپیوتر ناگهان خاموش شود، با خیال راحت خاموش می شود. از طرف دیگر یک اینورتر خورشیدی فقط DC را به AC تبدیل می کند.
هر دو اینورتر UPS و اینورتر خورشیدی می توانند DC را به AC تبدیل کنند. اگرچه این دستگاه ها از جهاتی شبیه هم هستند، اما با هم متفاوت هستند. UPS داخلی دستگاه را قبل از خاموش کردن ایمن به مدت 10-15 دقیقه شارژ می کند.
به همین دلیل از سیستم اینورتر یو پی اس در تجهیزات IT مانند کامپیوتر استفاده می شود که در اثر خاموشی ناگهانی ممکن است آسیب ببیند. تفاوت های دیگر بین این دو سیستم در زیر مورد بحث قرار می گیرد. باید بدانیم که یو پی اس، استابلایزر و اینورتر در دسته تجهیزات برق اضطراری هستند.

 

زمان پشتیبان گیری

نوع تجهیزاتی که می خواهید از آن محافظت کنید تعیین می کند که چه چیزی در سیستم PV خورشیدی خود نصب می کنید. اینورتر UPS می تواند شارژ ذخیره را برای 10-15 دقیقه نگه دارد. به همین دلیل است که از آن برای دستگاه هایی مانند رایانه استفاده می شود. این سیستم کامپیوتر را در این دقایق روشن نگه می دارد و به شما اجازه می دهد تا با خیال راحت دستگاه را خاموش کنید.
از طرف دیگر، یک اینورتر خورشیدی می تواند انرژی را برای ساعت ها ذخیره کند. این به سلول خورشیدی اجازه می دهد تا دستگاه هایی مانند لامپ ها و سایر دستگاه های الکترونیکی را شارژ و تغذیه کند.
اگر اهل منطقه ای هستید که انرژی خورشیدی قابل اعتماد نیست، باید از اینورتر خورشیدی به جای UPS استفاده کنید. شما می توانید از یک اینورتر خورشیدی برای تامین انرژی کل خانه خود استفاده کنید، در حالی که یک یو پی اس برای دستگاه های الکترونیکی مانند کامپیوتر ایده آل است.

 

نگهداری

ترانسفورماتور یو پی اس مستقیما متصل است. مانند ترانسفورماتور، به سیم زیادی نیاز ندارید. اینورتر باید به باتری و پنل خورشیدی متصل باشد. بنابراین، برای انجام این کار به دانشی نیاز دارید. اگر هنوز از نسخه های قدیمی تر اینورترهای خورشیدی استفاده می کنید، باید بررسی کنید که آیا مقدار آب مقطر کافی است یا خیر.
اینورتر یو پی اس همیشه شارژ و دشارژ می شود حتی زمانی که نور خورشید وجود ندارد.

قیمت

انواع مختلفی از یو پی اس اینورتر و اینورتر خورشیدی اینورتر وجود دارد قیمت واحدهای مختلف به ظرفیت، زمان پشتیبان گیری، نیاز برق، زمان شارژ و برند بستگی دارد.
به طور کلی، یو پی اس در مقایسه با اینورترهای خورشیدی گران تر است.
تفاوت های دیگر بین یو پی اس و اینورتر عبارتند از:
در صورت قطع ناگهانی برق، یو پی اس قسمت شارژ دستگاه را در مدت 10 دقیقه به باتری منتقل می کند، در حالی که اینورتر حداقل ساعت ها طول می کشد.
هر دو اینورتر مستقل و متصل به شبکه اینورتر خورشیدی هستند، اما برای اینورترهای UPS، ما آفلاین، آنلاین و سوئیچ خط داریم.
اینورترهای یو پی اس دارای ورودی های مستقل هستند. بنابراین تغییر ولتاژی وجود ندارد. از طرفی اینورترهای خورشیدی دارای نوسانات ولتاژ هستند.

 

یو پی اس خورشیدی

 

آیا در صورت داشتن مبدل نیاز به ارتقاء دارم؟

این بستگی به دستگاهی دارد که می خواهید در صورت پشتیبان گیری ناگهانی از آن محافظت کنید. شما می توانید اینورترهای یو پی اس و اینورترهای خورشیدی داشته باشید، به عنوان مثال اگر برق کل خانه را تامین کنید. شما به یک اینورتر خورشیدی نیاز دارید.
با این حال، در صورت آسیب دیدن کامپیوتر در صورت قطع برق، باید یک یو پی اس اینورتر داشته باشید.
آیا می توان از اینورتر خورشیدی به عنوان اینورتر UPS استفاده کرد؟
اگرچه یو پی اس اینورتر می تواند DC را به AC تبدیل کند، اینورتر خورشیدی را نمی توان به عنوان UPS استفاده کرد. اینورتر شارژ را برای چند دقیقه نگه می دارد تا سرعت یو پی اس را کاهش دهد تا زمانی که دستگاه های حساس را با خیال راحت خاموش کند. از طرفی در سیستم خانگی از اینورتر خورشیدی برای وسایلی استفاده می شود که در صورت قطع ناگهانی برق آسیبی نبینند.

جمع بندی

محافظت از دستگاه های خود در برابر قطع ناگهانی برق، طول عمر و کارایی آنها را تا حد زیادی افزایش می دهد. برای این منظور می توان از دو نوع سیستم استفاده کرد.
اگر تجهیزاتی دارید که ممکن است در اثر قطع ناگهانی برق آسیب ببینند، یو پی اس اینورتر مفید است. هنگامی که دستگاه به طور ایمن خاموش می شود، سیستم به مدت 10-15 دقیقه برق پشتیبان را فراهم می کند. از طرف دیگر، یک اینورتر خورشیدی، DC را به AC تبدیل می کند تا خانه شما را تامین کند. اینورترهای خورشیدی ساعت ها قبل از خاموش شدن برق را نگه می دارند.

منبع: walkingsolar

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *